Tudástár a szabadtüdős búvár kifejezésekhez

A teljesség igénye nélkül összeszedtük a leghasznosabb fogalmakat, hogy hamar komfortosn érezd magad, ahogy elmerülsz az apneával kapcsolatos tudásban.

A B C E F H K L M N O R S T V

AIDA

Az AIDA International a szabadtüdős búvárkodás egyik világszövetsége, egy nonprofit szervezet, amelyet 1992-ben alapítottak a szabadtüdős búvárkodás fejlődésének elősegítésére. Az évek során az AIDA International meghatározta a sportág hivatalos kategóriáit, amelyben elismeri és hitelesíti az elért világrekordokat.

Apnea

A légzés ideiglenes hiánya, többféle formája létezik. Szabadtüdős búvárkodás közben önkéntes lélegzet visszatartásról beszélünk.

Barotrauma

A testszövetek fizikai károsodása, amely a belső testüregek és a külső környezet közötti nyomáskülönbségből ered.

Bifin

Speciálisi szabadtüdős búvárkodásra tervezett uszony hosszú pengékkel és puha papucsokkal.

Blood shift

Szabadtüdős merülés során a vér átrendeződése, amely során a végtagból a fejbe és a mellkasba gyülemlik.

Búvár reflex

A szabadtüdős merülés során bekövetkező testi változások, amelyek lehetővé teszik, hogy szervezet hatékonyabban működjön az új, oxigénhiányos körülmények között.

Computer

A búvárkomputer rögzíti az időt, hőmérsékletet, mélységet, sebességet, stb. Márkától függően vannak egyéb funkciók, mint különböző riasztások, amik értesítik a búvárt a merülés bizonyos paramétereiről.

Constant weight (CWT)

Mélységi merülés, változatlan súllyal a süllyedésnél és emelkedésnél is, páros uszony vagy monofint használva bármilyen technikával.

Constant Weight Bifin (CWTB)

Mélységi merülés, változatlan súllyal a süllyedésnél és emelkedésnél is, páros uszonyt használva, delfin mozgás nem megengedett.

Constant Weight No Fins (CNF)

Mélységi merülés, változatlan súllyal a süllyedésnél és emelkedésnél is, uszony nélkül.

Csökkent motorikus kontroll (LMC)

Késői figyelmeztető jel, amely megelőzheti az eszméletvesztést. Akaratlan összehúzódások általában a nyakban, a vállakban, a karokban és esetenként a lábizmokban alakulnak ki. A motorikus mozgás irányításának elvesztése szabadtüdős merülést követően fordulhat elő, ha az oxigén szintje túl alacsony. Hipoxiás rohamként is ismert, gyakran nincs tudatában a búvár annak, hogy ez megtörténik. A motorikus mozgás kontroll elvesztését néha „sambának” is nevezik, a fej, a test és a végtagok rángatózó mozgása miatt.

Dynamic No Fins (DNF)

Vízszintes úszás víz alatt, uszony nélkül.

Dynamic (Bifin) DYN(B)

Vízszintes úszás víz alatt , páros uszonnyal, vagy monofinnel.

Egyenlítés

Az egyenlítés a nyomáskiegyenlítés a test üregei és a külső környezet között, melyre a mélybe való merülés során van szükség. Három fő légteret kell kiegyenlíteni: a fület, pontosabban a középfület, az orrmelléküreget és a maszkot. Számos technika használható a légterek nyomásának kiegyenlítésére, beleértve a Frenzel és Valsalva manővereket.

Eszméletvesztés

Az ájulás a szervezet elégtelen oxigén szintje miatt létrejövő eszméletvesztés.

Fluid goggle

Speciális szemüveg optikai lencsével. A búvár megtölti a szemüveget vízzel merülés előtt, ezzel egyensúlyozva a mélységben lévő nyomást. A lencse korrigálja a víz torzítását, ezáltal tiszta képet adva a búvárnak a víz alatt.

FRC

Funkcionális reziduális térfogat. Passzív levegő kifújás után a tüdőben lévő levegő mennyiségre utal.

Free Immersion (FIM)

Mélységi merülés, kötélen húzva lefelé, illetve felfelé is, változatlan súllyal a süllyedésnél és emelkedésnél is, uszony nélkül.

Frenzel

Haladó egyenlítési technika, amely során a szájüregben összegyűlt levegőt préselve történik az egyenlítés. Frenzel-manőverként is ismert.

Hiperkapnia

Olyan állapot, amit a szervezet normálistól magasabb szén-dioxid szintje okoz.

Hipoxia

A testszövetek elégtelen oxigénellátása.

Kontrakció

A légzőizmok ritmikus összehúzódása, amelyet a szervezetben megemelkedett szén-dioxid-szint okoz.

Lanyard

A biztonsági kötél megakadályozza, hogy eltévedj a nyílt vízben. A zsinór egyik vége a merülő kötélhez, a másik pedig a búvárhoz van rögzítve.

Légzőcső

A búvárok a felszínen pihenéshez vagy úszáshoz használják, egyszerű kivitel szelep nélkül.

Maszk

A szabadtüdős búvármaszknak kicsi a belső térfogata, és puha a szoknyája, hogy segítse az egyenlítést.

Molchanovs

A Molchanovs oktatási rendszert először Natalia Molchanova dolgozta ki, a valaha élt legjobb szabadtüdős búvár, sokak példaképe. Azóta online közösséggé fejlődött, ahol készségeket, technikákat és teljesítményt lehet továbbfejleszteni, az edzésprogramok, a játékos kihívások és a jutalom jelvények segítségével. A Molchanovs edzésprogramok medencét, száraz és mélységi edzéseket tartalmaznak. Céljuk a szabadtüdős merülés fejlesztése a megfelelő technikával ezzel is jobbá téve a búvárokat, függetlenül attól, hogy -10 méteres vagy -80 méteres mélységről van szó.

Monofin

Egy uszony, amit mindkét lábbal egyszerre kell hajtani, első sorban uszonyos úszáshoz és szabadtüdős merüléshez használják.

Mouthfill

Fejlett egyenlítési módszer 40 m-nél mélyebb merülésekhez.

Neoprén ruha

Búvárok által használt ruha, ami segít a test melegen tartásában. Különböző anyagból és vastagságból készülnek, a víz hőmérséklete szolgál a választás alapjául.

Nyaksúly

Speciális alakú ólom súly, ami a búvár nyakában van merülés közben, ezzel segítve a megfelelő felhajtóerő beállítását.

Orrcsipesz

Műanyag vagy fémből készült csipesz, ami elzárja az orrnyílást merülés közben. Medencében megakadályozza, hogy a víz bemenjen az orrnyílásba, míg a mélységi merülésnél segíti az egyenlítést.

Ólomöv

Gumi öv, amin ólom súly van elhelyezve, ezzel ellensúlyozva a neoprén ruha felhajtóerejét, és segítve a süllyedést.

Reziduális térfogat

Erőltetett levegő kifújás utáni tüdő térfogat. A legkisebb térfogat, amit a tüdő fel tud venni.

Static (STA)

A lélegzet visszatartása, arccal a vízbe fordulva, mozdulatlanul lebegve a víz tetején.

Tüdőödéma

Tüdő károsodása vagy sérülése a szabadtüdős merülés során a tüdő zárt légtereire gyakorolt ​​megnövekedett környezeti nyomás miatt. Más néven tüdő barotrauma (PBT).

Valsalva

Levegő kifújása közben a tüdőből kiáramló levegő által létrehozott nyomást használja az egyenlítéshez. Valsalva manőverként is ismert.

hu_HU