8

Vissza az összes tanfolyamhoz!

Az AIDA ifjúsági képzése a vízzel való ismerkedésre, a vízi környezet élvezetére, a koordinációra, valamint az általános egészségre és jólétre összpontosít.

Bronz Delfin

Ezüst Delfin

Arany Delfin

AIDA JUNIOR

AIDA 2

Első élmények

 

A gyermek vízben szerzett tapasztalatainak minősége nagyon fontos a vízzel való jövőbeli kapcsolatuk szempontjából. A tanulók kellemetlen érzésre vagy fájdalomra vonatkozó panaszait, valamint a félelmükről szóló jelzéseket soha nem szabad figyelmen kívül hagyni, és mindig megfelelő támogatást kell nyújtani.

Az AIDA ifjúsági program olyan játékos feladatokat alkalmaz, amelyek segítenek elsajátítani és fejleszteni a különböző fogalmakat és vízi készségeket. A játékok a technikára vagy a problémamegoldásra összpontosítanak, például a medence alján elhelyezett tárgyak összegyűjtése, ahelyett, hogy a gyerekek közötti versengést ösztönözné.

Az AIDA ifjúsági program szándékosan nem vezet be néhány olyan fogalmat, amelyek a felnőtteknek szóló AIDA-tanfolyamok alapját képezik. Ennek célja, hogy a teljesítményorientált megközelítést elkerüljük, és helyette a fejlődés- és készség központúságot hangsúlyozzuk. A gyakorlatok segítenek a vízi készségek felmérésében és a kezdő úszók vízben való magabiztosságának javításában. Minden játék/gyakorlat sekély vízben történik.

Az AIDA ifjúsági oktatás célkitűzései

  Vízbiztonsági kompetenciák és készségek elsajátítása

  A vízzel való ismerkedés fejlesztése.

  Olyan különleges tulajdonságok és készségek fejlesztése, amelyek a későbbiekben segítenek, hogy fiatal felnőttként kompetens szabadtüdős búvárokká váljanak.

Általános elvek

A kisdiákok biztonsága az AIDA ifjúsági oktató első számú feladata.

  Versenymentes légkör és gondolkodásmód.

  Kiemelt figyelem a kisdiákok testi és lelki egyensúlyára.

A vízi készségek oktatása a környezettudatossággal összefüggésben

Annak biztosítása, hogy a szülők/gondviselők megértsék a biztonsági szabályokat és a tanfolyam utáni felügyeleti követelményeket.

Felszerelés

A bronz delfin tanfolyam bemutatja az alapvető víz alatti úszófelszereléseket. Ez magában foglalja a maszkot (vagy úszószemüveget), a pipát (opcionális), az uszonyokat és a búvárruhát (opcionális). A gyerekek megtanulják, hogyan kell felvenni a felszerelést, használni és vigyázni rá.

Tanítási ütemterv

A kurzusokat úgy tervezték, hogy új ismereteket és készségeket mutassanak be. A foglalkozások maximum 2 óra hosszúak, beleértve a tantermi és medencés gyakorlatokat. A vízi foglalkozás átlagosan 45-50 percig, serdülőknél 60 percig tart.

Mit fognak tanulni a gyerekek?

 

Relaxáció

A relaxáció koncepcióját és készségeit az AIDA minden ifjúsági tanfolyamán fejlesztjük. A Bronz Delfin fokozat megtanítja, hogy a relaxáció kényelmesebbé teszi a búvárkodást; arra tanítja a gyerekeket, hogy inkább finoman úszanak, minthogy minden erejüket a teljesítményre fordítsák, és hogy a merülés előtt szánjanak időt a pihenésre.

Az Ezüst Delfin fokozat hangsúlyozza, hogy a relaxáció megkönnyíti a kiegyenlítést.

Az Arany Delfin tanfolyam megismétli, hogy miért segíti a búvárkodást a relaxáció: energiát takarít meg, megkönnyíti a kiegyenlítést; jobb mentális állapotot biztosít és szórakoztatóbbá teszi a búvárkodást. Az Arany Delfin tanfolyam tanulói rövid relaxációs gyakorlatot is tanulnak a száraz foglalkozás keretében. A tanfolyam egyik követelménye az 1 perces nyugalmi helyzet a vízfelszínen. Továbbá a tanulóknak a felszínre emelkedés közben is el kell lazulniuk és a pozitív felhajtóerőt használni.

Az AIDA Junior tanulók legalább egy relaxációs gyakorlatot elsajátítanak a száraz foglalkozás során, amit később a búvárkodás minden szakaszában alkalmaznak.

Uszonyozás

Az uszonyozás bevezetése a Bronz Delfin fokozatnál kezdődik. A gyerekek különböző gyakorlatokat végeznek a medencében vagy zárt vízben, hogy elsajátítsák a megfelelő uszonyos technikát.

Kacsa merülés

A kacsa merülés, mint készség az Ezüst Delfin fokozattal kerül bevezetésre, de a gyerekek a Bronz Delfin szinten megtanulnak a fenékről elrugaszkodva merülni. A kötél mentén való merülést – kacsa merüléssel, uszonyozással és kiegyenlítéssel – az Arany Delfin, valamint az AIDA Junior fokozatok tanítják.

Tengeri élővilág

Fontos, hogy a gyerekek a környezettudatosság mellett megtanulják a vízi élővilággal kapcsolatos ismereteket is. Nemcsak a potenciálisan veszélyes tengeri állatokról és azok azonosításáról kell tudniuk, hanem a vízben végzett tevékenységeiknek a tengeri élővilágra gyakorolt lehetséges hatásairól is.

Egyenlítés

A Bronz Delfin tanfolyam nem tanít kiegyenlítést. A kiegyenlítés bevezetése az Ezüst Delfin szinten kezdődik a víznyomás és annak gázokra gyakorolt hatásának megértésével. Ez a fogalom lehetővé teszi, hogy a gyerekek felfogják és elfogadják a kiegyenlítés okait és fontosságát.

Az Arany Delfin szinten a gyerekek megtanulnak ismételt egyenlítésekkel merülni.

Az AIDA Junior az Ezüst és Arany Delfin tanfolyamokhoz hasonlóan tanítja a víznyomást és a kiegyenlítést.

Lebegőképesség

A felhajtóerő mint fogalom (pozitív, semleges és negatív) először az AIDA Junior tanfolyamon kerül bevezetésre. A Bronz Delfin tanfolyamtól kezdve azonban a tanulók gyakorolják a lebegést és a víz alá merülést. Az Arany Delfin tanfolyamon a gyerekek megtanulják, hogy a különböző tárgyak fent maradnak, elsüllyednek, vagy lebegnek a vízben, anélkül, hogy a felhajtóerő fogalmát megemlítenék.

Együttműködés

A gyermekektől vagy serdülőkorúaktól nem várható el, hogy a fogalom szokásos értelmében a merülőtárs szerepét vállalják. Ehelyett a gyerekeket partneri viszonyra tanítjuk. Az Ezüst Delfin tanfolyamon bevezetett kooperáció, a tanfolyamtársakkal való tudatosság és együttműködés kialakításáról szól. A fiatal tanulók megtanulják a sorban állást, és azt, hogy a merülésre való felkészülés közben figyeljenek a tanfolyamtársuk igényeire. A gyerekeket arra ösztönözzük, hogy „figyeljék a társukat” a gyakorlatok végrehajtása közben.

Szülői felügyelet

Minden AIDA ifjúsági tanfolyam tartalmazza a szülőknek/gondviselőknek szóló tájékoztatást a gyermekek felügyeletére vonatkozó szabályokról, a vízben végzett tevékenységekre vonatkozóan. Célja, hogy a szülőket tájékoztassuk arról, hogy mi a felügyelet, hogyan kell azt végezni, és hangsúlyozza a szülő teljes felelősségét a gyermekeik biztonságát illetően a tanfolyami környezeten kívül. A gyermeknek és a szülőnek/gondviselőnek egy rövid vizsgát kell letennie a „felügyeleti szabályokról” és a „vízi biztonsági szabályokról” ahhoz, hogy a gyermekük az AIDA ifjúsági tanfolyamok bármely szintjére megkaphassa az igazolást. A szülő/gondviselő aláírja a vizsgalapot, miután az ifjúsági oktató ellenőrizte azt.

Minden szülőnek/gondviselőnek ajánlott a megfelelő szinten szabadtüdős és elsősegély nyújtó tanfolyamokat elvégezni, amelyek tartalmazzák a gyermekgondozásról és a gyermekek szív- és tüdőújraélesztéséről szóló információkat.

Az AIDA Ifjúsági programok általános részletei:

3 foglalkozás, ajánlott mélység, távolság és idő a játékok alatt:

 6-8 éves korig max. mélység 2m;
max. távolság 15m; max. víz alatti idő 10s

 8-10 éves korig max. mélység 4-5m;
max. távolság 20m; max. víz alatti idő 15s

 11-13 éves korig max. mélység 7-8m;
max. távolság 30m; max. víz alatti idő 20s

14-15 éves korig max. mélység 15m;
max. távolság 40m; max. víz alatti idő 40s

Bronz Delfin

3 alkalom, a maximális mélység 2 m, a víz alatti úszás és játékok során a merülés ajánlott maximális időtartama 15 s.

Előfeltételek:

A gyermek saját kívánsága és szándéka a víz alatti készségek elsajátítására

Legalább 6 évesnek kell lennie

A kitöltött AIDA orvosi űrlap

A kitöltött AIDA Felelősségmentesítési formanyomtatvány

Képes háton a vízfelszínen maradni és stabil helyzetbe való visszatérésre sekély vízben

A vízbe való kilégzés a fenéken állva, sekély vízben

Tudáscélok

Alapfelszerelés ismerete és gondozása

  Légzési inger és merülést követő légzés

  Relaxáció

Tengeri élővilág

Vízbiztonsági szabályok

Megjegyzés!

A Bronz Delfin tanfolyam feltételezi, hogy a gyermek valószínűleg kezdő úszó – aki rendelkezik a kezdő úszók néhány vagy valamennyi jellemzőjével. Ha a gyermek kompetens/középhaladó úszó, akkor javasolt az Ezüst vagy Arany Delfin fokozat.

Bronz Delfin készségcélok

A gyermeknek a következő készségeket kell bemutatnia:

 

A felszerelés felvétele, beállítása és használata: maszk/szemüveg, pipa (opcionális), uszony és búvárruha (opcionális).

Ússzon segédeszközzel vagy bójával 30 másodpercig. Váljon szokássá, hogy mindig, amikor csak elérhető egy bója vagy más úszóeszköz, használja azt.

Végezzen úszást úgy, hogy felszínen marad segédfelszerelés és uszony nélkül.

Végezze el a nemzetközileg elismert segélykérő jelzést: egy karral integessen.

Ússzon uszonnyal – a felszínen és a víz alatt.

Képesek legyenek a felszínen maradni a fejükkel a víz felett, miközben uszonyt használnak.

A medencébe elhelyezett tárgyakat a fenékről összegyűjteni a testmagasságuknál kisebb mélységben.

Úszásirány-változtatás a víz alatt; úszás uszonyokkal anélkül, hogy uszonyaikkal vagy testrészeikkel bármit megérintenének.

Ezüst Delfin

Előfeltételek:

A gyermek saját kívánsága és szándéka a víz alatti készségek elsajátítására.

Legalább 6 évesnek kell lennie

A kitöltött AIDA orvosi űrlap

A kitöltött AIDA Felelősségmentesítési formanyomtatvány

Képesnek kell lennie arra, hogy bemutassa a légzés irányítását, a vízbe kilélegezzen, a víz alá merülve visszatartsa a lélegzetét, és stabil helyzetbe kerüljön, hogy belélegezzen.

Képes legyen bemutatni, hogy mély vízben arccal lefelé lebegjen és függőleges helyzetbe térjen vissza.

Képesnek kell lennie arra, hogy bemutassa a mély vízbe való be- és kilépést segítség nélkül.

Képes legyen bemutatni az úszást maszkban és uszonyban, arccal a víz alá merülve.

Tudáscélok

Víznyomás

  A fül és az orrmelléküregek alapvető szerkezete

  Kiegyenlítés

A relaxáció szerepe a kiegyenlítésben

Együttműködés másokkal

Tengeri élővilág

Vízbiztonsági szabályok

Ezüst Delfin készségcélok

A gyermeknek a következő készségeket kell bemutatnia:

 

Vízfelszínen lebegés 1 percig úszóeszközzel, majd úszás a partra uszony nélkül.

Végezzen úszást úgy, hogy felszínen marad segédfelszerelés és uszony nélkül.

30 másodpercig víztaposás.

Végezzen egy kiegyenlítő manővert a felszínen, és írja le az érzéseket.

Merüljön a kötelet húzva, helyes fejpozícióval, a merülés során legalább egy kiegyenlítéssel.

Végezzen kacsa merülést a felszínről.

Merülj le és gyűjtsd össze a tárgyakat a medence aljáról a testmagasságuknál mélyebb vízben.

Társasjáték: felváltva és együttműködve cselekedj a pályatársakkal; figyeld a társadat.

 

Arany Delfin

Előfeltételek:

A gyermek saját kívánsága és szándéka a víz alatti készségek elsajátítására.

Legalább 6 évesnek kell lennie

A kitöltött AIDA orvosi űrlap

A kitöltött AIDA Felelősségmentesítési formanyomtatvány

Kompetens légzéskontroll: képes kilégzésre a vízben, a víz alá merülés közben visszatartani a lélegzetet, majd stabil helyzetbe kerülni a belégzéshez.

Képes lebegni arccal lefelé, majd visszatérni függőleges helyzetbe „mély vízben”.

A „mély vízbe” való be- és kilépés képessége segítség nélkül.

Képesnek kell lennie arra, hogy maszkot és uszonyokat viselve, arccal a víz alá merülve ússzon.

Legalább egyszer képesnek kell lenni a víz alatti kiegyenlítésre.

Tudáscélok

A merülés két módja: a kötélen húzással és uszonnyal. A kettő közötti különbség megértése.

  A relaxáció szerepe a búvárkodásban.

  Lebegő/süllyedő tárgyak. Relaxáció alkalmazása a felszínhez közeli felemelkedés során.

Tengeri környezet.

Vízbiztonsági szabályok.

Arany Delfin készségcélok

A gyermeknek a következő készségeket kell bemutatnia:

 

Ússzon segédeszközön lebegve legalább 1 percig uszony nélkül.

Legalább 1 percig uszonyok nélkül tapossa a vizet.

Legalább 1 perc relaxáció bójával a következő három testhelyzetben: függőlegesen; hanyatt fekve a felszínen; és arccal lefelé pipával.

Merülés a kötélen húzva, megfelelő fejpozícióval és ismétlődő kiegyenlítéssel (legalább két kiegyenlítés a merülés során).

Kacsamerülés és kiegyenlítés.

Vízalatti uszonyozás, megfelelő kacsa merüléssel és fejpozícióval, ismétlődő kiegyenlítésekkel (legalább két kiegyenlítés a merülés során).

Használja a pozitív felhajtóerőt az emelkedés során.

Végezzen megfelelő merülés utáni légzést.

AIDA Junior

4 alkalom

Előfeltételek:

A gyermek saját kívánsága és szándéka a víz alatti készségek elsajátítására.

Legalább 12 évesnek kell lennie

A kitöltött AIDA orvosi űrlap

A kitöltött AIDA Felelősségmentesítési formanyomtatvány

50 métert tudsz megállás nélkül úszni maszkkal és pipával.

3 percig megállás nélkül lassan úszni

2 percig tudjon a vízben taposni, evezni vagy úszni.

Tudáscélok

Víz alatti úszófelszerelés

  Merülést követő légzés

  A búvárkodás két módja: a kötélen húzás és az uszonyozás.

Víznyomás és kiegyenlítés

Felhajtóerő

Tengeri élővilág

Vízbiztonsági szabályok

Aida junior készségcélok

A gyermeknek a következő készségeket kell bemutatnia:

 

Relaxált lebegés pipával a felszínen, háton és függőleges helyzetben bójába kapaszkodva legalább 2 percig.

Végezzen merülést követő légzést.

A víz alatti uszonyos úszás megfelelő technikájának bemutatása.

Merülés a kötelet húzva, megfelelő fejpozícióval, ismétlődő kiegyenlítéssel (legalább két kiegyenlítés a merülés során).

Merülés uszonnyal, megfelelő kacsa merüléssel és fejpozícióval, ismétlődő kiegyenlítésekkel (legalább két kiegyenlítés a merülés során).

Használja a pozitív felhajtóerőt az emelkedés során.

Az ólom öv kicsatolása

 

Az AIDA Junior tovább képzése AIDA2 szintre

Előfeltételek:

A gyermek saját kívánsága és szándéka a víz alatti készségek elsajátítására.

Legalább 16 évesnek kell lennie

A kitöltött AIDA orvosi űrlap

A kitöltött AIDA Felelősségmentesítési formanyomtatvány

Letenni az AIDA2 elméleti vizsgát

A statikus és dinamikus gyakorlatok mentési eljárásainak bemutatása, és mentés végrehajtása legalább 5 m mélységből.

AIDA2 teljesítménykövetelmények teljesítése

hu_HU